Haber

Adalet Bakanlığı Eskişehir’de Sürekli Takip Çalıştayı Gerçekleştirdi

– Adalet Bakanlığı Eskişehir’de Sürekli Takip Çalıştayı düzenledi

ESKİŞEHİR – Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan’ın katılımıyla Eskişehir’de düzenlenen Israrlı Takip Çalıştayı’nda bu yıl hata kapsamına giren ısrarlı takip ve şiddet konuları masaya yatırıldı.

Adalet Bakanlığı tarafından Eskişehir Vehbi Koç Kongre Merkezi’nde çalıştay düzenlendi. Düzenlenen çalıştayda, ısrarlı takibin bu yıl 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile hata kapsamına alındığı ve ısrarlı takibe ilişkin maddelerin mağdurdan yana olduğu hatırlatıldı. Çalıştayda uygun fiyata indirim konusunda düzenlemeler yapılırken, sembolik unsurların iyi durumda indirimi etkilemeyeceği söylendi. Şiddet ve suç türü olduğu belirtilen çalıştay, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız ve çok sayıda bakanlık yetkilisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

“Kadınlara yönelik koruma kalkanı daha da güçlendirildi”

Çalıştayda bir konuşma yapan Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, kanunlarda yapılan düzenlemelerin altını çizdi. Yapılması öngörülen düzenlemeler hakkında da bilgi veren Birkan, “İsrarlı takiplerle ilk müzakereler başladığında biz hukuk çalışmalarının mutfağındaydık, sonrasında meclisimizin çalışmalarıyla yasalaştı ve yasalaştı. uygulanmaya başlandı.Başsavcımız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ve tebrik ediyorum.Kadınların herhangi bir tacize ve takibata uğramadan sokakta rahatlıkla yürüyebileceğini düşünüyorum.Yeni doğmuş bir çocuğu öldürürlerse ve öldürme ve haysiyetini geri kazanma suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldılar.Bugün bu fiilin cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis olarak görülüyor.Cinsel dokunulmazlığa karşı suçların cezaları büyük ölçüde 6284 sayılı Kanunla kadınların savunma kalkanı daha da güçlendirildi, ısrarlı takip başka bir hata eylemi haline geldi. e uygun durum indirimi. Çocuk işkence, zulüm ve istismar mağduru ve temsilcisi olmayan kadınlara talepleri halinde ücretsiz avukat sağlanmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kadına yönelik aile içi şiddetle ilgilenen bürolarımızı kurduk ve faaliyete geçirdik. Sadece devletimize değil, kadına, çocuğa, hayvana ve doğaya yönelik şiddete karşı topyekun çaba göstermemeliyiz” dedi.

“İlimizde bekar bir kadının hayattan kopmaması için önleyici tedbirler alınıyor”

Israrlı Takip Çalıştayı’nda konuşan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, bu yıl yürürlüğe giren yasanın amacının kadına yönelik şiddet failini daha işlenmeden cezalandırmak olduğunu vurguladı. Başsavcı Yeldan şunları söyledi:

“6284 Sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesi en değerli adımdır. 27.5.2022 tarihinde yürürlüğe giren 7406 sayılı Kanun, hayatın birçok unsurunda kadınları hatalardan koruyacak düzenlemeler getirmiştir. Türk Ceza Kanunu Bu düzenleme ile kadına yönelik şiddet fiillerinin failinin henüz işlenmeden cezalandırılması, yeni kabahatlerin işlenmemesi ve önlenmesi amaçlanmaktadır.6 aylık uygulamanın ilk sonuçlarına baktığımızda kanunun, çatışmanın ve olayın erken safhalarında alınan etkili cezai ve idari tedbirlerin hataların tekrarlanmasına ve şiddet döngüsünün sona ermesine yol açacağı, İlimizde her kadın mağdura karşı koruyucu tedbirler alındığı, başta polis, jandarma ve çeteler olmak üzere Valimiz ile birlikte seferberlik ruhu içinde tek bir kadının hayattan kopmaması için maddi ve manevi destek süreçleri planlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu