Ekonomi

Altınyıldız 6 milyon pet şişeyi kumaşa çevirdi

Türkiye’nin önde gelen kumaş üreticilerinden Altınyıldız, daha sürdürülebilir bir dünya için hem üretimini hem de teknolojik altyapısını geliştirmeye devam ediyor. Sürdürülebilir dokuma alanında değerli çalışmalara imza atan Altınyıldız, kullanılmış pet şişelerden elde ettiği GRS sertifikalı polyester elyafı yün karışımlı dış giyim kumaşına dönüştürerek sadece 2022 yılında 6 milyon pet şişenin kumaşa dönüşmesini sağladı. Altınyıldız bu sayede 155 ton CO2 gazının atmosfere karışmasını engelledi. 62,5 ton GRS sertifikalı geri dönüştürülmüş polyester elyaf kullanarak 2021 yılında yaklaşık 3,4 milyon pet şişeyi giyilebilir hale getiren Altınyıldız, doğaya katkısını ikiye katladı.

Kurulduğu 1952 yılından bu yana Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka olarak konumlanan Altınyıldız, dijitalleşme ve sürdürülebilir tekstil yatırımlarına hız verdi. Dünyanın en etkin geri dönüşüm şirketleriyle çalışan Altınyıldız, pet şişelerden elde ettiği GRS sertifikalı polyester elyafı Çerkezköy’deki fabrikasında yün karışımlı dış giyim kumaşlarına dönüştürerek 2022 yılında 6 milyon pet şişeyi giyilebilir hale getirdi.

Etkin üretim yönetimi sayesinde 510 bin litre su tasarrufu sağlayan Altınyıldız, 155 ton CO2 gazının atmosfere karışmasını engelledi. Altınyıldız, bu alandaki çalışmalarıyla 66 hanenin bir yıllık elektrik ihtiyacının, 669 kişinin bir yıllık içme suyu ihtiyacının ve 360 ​​varil petrol tüketiminden kaynaklanan CO2 salınımının önüne geçti.

Geri dönüştürülmüş pet şişe kullanımının artması

Doğaya saygı vizyonunu genişleten Altınyıldız, kumaşa dönüştürdüğü plastik şişe sayısını da ikiye katladı. 62,5 ton GRS sertifikalı geri dönüştürülmüş polyester elyaf kullanarak 2021 yılında yaklaşık 3,4 milyon pet şişeyi giyilebilir hale getiren Altınyıldız, 2022 yılında doğaya katkısını yüzde 76 artırdı. Altınyıldız bu kumaşları Avrupa ve Amerika’daki müşterilerine ihraç ediyor ve bu kumaşlardan koleksiyonlar hazırlıyor. Boyner’in özel markaları için kumaş üretimi.

335 tondan fazla tekstil atığı geri dönüştürüldü

Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda aktif geri dönüşümü de hedefleyen Altınyıldız, 2022 yılı üretim süreçlerinde açığa çıkan 335 tondan fazla dokuma telefinin yeni dokuma işlerinde hammadde olarak geri dönüşüme kazandırılmasını sağladı.

-iDeal Haber Merkezi-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu