Ekonomi

Berber, kuaför ve güzellik salonlarının 1 günlük tatil uygulaması ertelendi

Özgener, İZTO’nun çok amaçlı salonunda düzenlenen meclis toplantısında yaptığı konuşmada, taban fiyattaki artışı çalışanların maddi sıkıntılarının giderilmesi açısından memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Çalışanların alım gücünü korumak adına enflasyonla mücadeleye devam etmenin kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Özgener, vergi dilimlerini enflasyona paralel olarak güncellemeyi gerekli gördüklerini söyledi.

Enflasyonu tek haneli rakamlara indirmenin ekonomide birinci öncelik olması gerektiğini vurgulayan Özgener, “Önümüzdeki 2 ayda baz etkisiyle enflasyonda 30 puanlık düşüş öngörüyoruz. Enflasyonun yüzde 70’lere kadar düşme ihtimali var. Aralık 2022 sonunda ve Ocak 2023 sonunda yüzde 55’e.”

“Enflasyonu düşürecek kalıcı tedbirler almalıyız”

Enflasyonu ve eforu sadece baz etkisi ve telaffuzuna bağlamanın yanlış olmadığını belirten Özgener, “Bir program veya paket ortaya konulmalı. Asgari ücret enflasyondaki baz etkisini de azaltacak ve enflasyonu hızlandıracaktır” dedi.

Haftada 1 gün kapalı kalma kararına kuaför, berber ve güzellik salonlarının itirazlarını getirdiklerini kaydeden Özgener, “Bugün Ticaret Bakanlığı ile yaptığım görüşme sonucunda bu kararın alındığı bilgisini aldım. Ticaret Bakanlığımızın 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe gireceğini duyurması, 1 Temmuz 2023 tarihine ertelenmiştir.’ ifadelerini kullandı.

İZTO Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne teknopark yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekleyen Özgener, üniversite bünyesinde oluşturulacak teknoparkın planlama çalışmalarına hızla başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu