Ekonomi

British American Tobacco Al notunu koruyor, hedef 32,00 GBP

Pazartesi günü Jefferies, British American Tobacco (BATS:LN) (NYSE: BTI) için 32,00 GBP fiyat hedefi ile Al notunu korudu. Raporlar, şirketin ITC’deki 2 milyar ila 3 milyar dolar değerindeki hissesinin bir kısmını potansiyel olarak bu haftadan itibaren blok işlemler yoluyla satmayı planladığını gösteriyor. British American Tobacco mevcut %29’luk hissesini azaltmak istiyor ancak yönetim kurulu koltuklarını ve veto haklarını korumak için en az %25’lik bir hisseyi elinde tutmayı planlıyor.

Yüzde 4’lük hissenin satılması halinde satıştan yaklaşık 1,9 milyar dolar brüt gelir elde edilmesi bekleniyor. Bu hamle, hisse geri alım programının daha önce öngörüldüğü gibi 2024 yılı sonunda değil, potansiyel olarak yıl ortasında başlamasına yol açabilir. 25’lik hissenin altına düşmeme yönündeki stratejik karar, şirketin tütüne doğrudan yabancı yatırım kısıtlamaları getirilmeden önce yaptığı yatırımlar nedeniyle rakiplerine göre avantajlı olduğu Hindistan pazarındaki konumuyla bağlantılı.

British American Tobacco’nun ITC’deki hissesi, özellikle tütün ve potansiyel riski azaltılmış ürün (RRP) pazarlarında şirketin stratejik yönü üzerinde etkisini sürdürmesine olanak tanıyor. Hindistan, hem tütün hem de gelecekte solunabilir ürünler ve oral nikotin ürünleri de dahil olmak üzere potansiyel olarak RRP’ler için önemli bir pazarı temsil etmektedir. Şu anda Hindistan’da RRP’lere izin verilmese de, düzenlemelerin değişebileceği ve British American Tobacco’nun ITC içindeki stratejik konumundan yararlanmasına olanak tanıyabileceği konusunda iyimserlik var.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

gemlik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu