Ekonomi

Durgunluk kervanı ‘Dr. Kıyamete katıldı

Emre ERGÜL

Küresel piyasaları saran “ABD resesyona koşuyor” endişesinde ikinci perde: Dünya Bankası, IMF, Deloitte ve Bank of America’nın ardından “Kıyamet” lakaplı Dr. Nouriel Roubini de resesyon uyarısı yaptı.

2008 bankacılık krizini öngördüğü için kriz peygamberi olarak anılan ABD’li ekonomist, “ABD, ekonomiyi resesyona sürükleyecek bir kredi krizine doğru gidiyor” dedi. New York Üniversitesi profesörü Fox Business kanalına “ABD bankacılık sektörünü vuran kargaşa daha da kötüleşecek” dedi.

Roubini, ABD’nin en büyük 16. bankası olan Silicon Valley Bank’ın bankanın iflasının ardından parasını çekmesi nedeniyle ülkenin büyük bir mevduat çıkışıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, borç veren ülkedeki daha küçük bölgesel bankalara dikkat çekti. Pek çok kişi, mevduat üzerindeki güven eksikliği ve baskı göz önüne alındığında, bu bankaların tüketicilerin ve işletmelerin kredi almasını zorlaştıracağına inanıyor. Buna “kredi krizi” denir.

Roubini, “Sorunun bölgesel bankalarda olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bölgesel bankalar, hanehalklarına ipotek, küçük işletmeler, KOBİ’ler ve ticari gayrimenkul için başlıca borç veren kuruluşlardır. Ve böylece bir kredi krizi yaşayacağız.”

“Bu kredi sıkışıklığı, bir resesyon – sert bir iniş – her zamankinden çok daha olası hale getiriyor. Dolayısıyla, ABD bankacılık sisteminin çoğu için ciddi bir kredi sıkışıklığıyla karşı karşıyayız.” ABD Merkez Bankası (Fed) ve diğer merkez bankalarının bir ikilemle karşı karşıya olduğunun altını çizen Dr. Apocalypse,” “En kötüsü bizi bekliyor.

Fiyat istikrarını sağlamaları, ekonomik büyümeyi sürdürmeleri, resesyondan kaçınmaları ve finansal istikrarı sürdürmeleri gerekiyor” dedi. Enflasyonun halen hedefin oldukça üzerinde olması nedeniyle faiz oranlarının daha da artması gerektiğine işaret eden Roubini, “Bu durum ekonomide sert bir inişe neden olacaktır” dedi. 1958 yılında İstanbul’da doğan Roubini, uluslararası iktisat eğitimini Harvard Üniversitesi’nde tamamlamış ve üniversiteden doktorasını almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu