Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüz Yüze Türkiye Esnaf Buluşması”nda konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Birinci asrını geride bıraktığımız Cumhuriyetimizi esnafımızla birlikte kurarak bugünlere getirdiğimiz gibi, ülkemizi de vesayetçilerin, darbecilerin, terör örgütlerinin, beceriksizlerin pençesinden nasıl kurtardık. Son 20 yılda kurduğumuz demokrasi ve kalkınma altyapısını esnaflarımızla birlikte nasıl tamamladık. dedim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) tarafından ATO Congresium’da düzenlenen “Türkiye Esnaf Yüz Yüze Buluşması”nda konuştu.

Erdoğan, dünyanın her yerinde esnaf olduğunu ancak Türkiye’nin esnafının ve misyonunun çok farklı olduğunu ifade etti.

“Elbette ecdadımızın kılıcının gücü, yüreğinin cesaretiyle Anadolu’nun kapılarını açtık. Ama asıl Anadolu’yu fethetmemiz, her biri birer Alperen olan esnafımızın gönüllerini açmasıyla oldu.” Erdoğan, gönüller fethedilerek bu toprakların vatan yapıldığını söyledi.

Bununla da kalmayıp, esnafı merkeze alarak devletin bel kemiğini oluşturduklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Her kaos döneminden canlı çıkmayı, kısa sürede toparlanıp tekrar ayağa kalkabilmemizi gizli gücümüzün, esnafımızın ve ahilerimizin bilgeliğine ve emeğine borçluyuz. Bunun son örneğini temmuz ayında gördük. 15. Sokakları darbecilere daraltan vatandaşlarımızın kıymetli bir kısmı esnafımızdır.Sivil şehitlerimiz ve gazilerimizdir.Esnafımız şehrin ortasında ilk sırayı almaktadır.

Hayatının bir noktasında esnaflık yapmış kardeşiniz olarak aranızdan buraya geldik. Ülkemizde işlerin nasıl gittiğini anlamak için önce esnafımıza bakıyoruz. Huzur varsa, birlik varsa tamam diyoruz, şükür varsa orada sıkıntı yoksa, şikayetler duyuyorsak dikkatimizi hızla öne çıkan sorunların analizine çeviriyoruz. Esnafımızın en memnun olduğumuz konuda 1000 yıllık bir şükür, kanaat ve fedakarlık geleneğini devam ettirdiğini gördüğümüz örneklerdir.”

Kumluca’da sel felaketi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay Antalya Kumluca’da meydana gelen sel felaketinin ardından bölgeye giden ekiplerin esnafın acil ihtiyaçları için 10 bin lira maddi destekte bulunduğunu belirterek, “Bazı esnafımız ‘Benim zararım olmaz’ dediler. o kadar, arkadaşlarımın daha çok ihtiyacı var. var, önce onlara ver.’ Esnafımız bu ahlaka ve duruşa sahip olduğu sürece Allah’ın izniyle hiç kimse bu ülkeye, bu millete diz çöktüremez.

Anadolu’da “ahi”nin “ahi”, “ahi”nin de kardeş anlamına geldiğini belirten Erdoğan, “Ahiliğin esasları şunlardır. İmanda sebat, doğru yolda olgunluk, dilde açıklık, yani -düzenlilik, işte kuvvet, işe dikkat, mal ve rızıkta bolluk, dosta sevgi, akrabaya şefkat denir…” buyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahilik Piri Ahi Evran-ı Veli’nin de “Hak ile sabır dileyen bizdendir. Akıl ve ahlakla çalışıp bizi aşan bizdendir.” söylediklerini hatırlatarak şöyle devam etti:

“Birinci asrını geride bıraktığımız Cumhuriyetimizi esnafımızla birlikte kurarak bugüne getirdiğimiz gibi, ülkemizi de vesayetin, darbecilerin, terör örgütlerinin, beceriksiz hırsların pençesinden nasıl kurtardığımızı da söylüyoruz. Esnafımızla birlikte son 20 yılda kurduğumuz demokrasi ve kalkınma altyapısını nasıl tamamladığımızı, inşallah Türkiye’nin yüzyılıdır.” Esnafımızla birlikte inşa edeceğiz” dedi.

“Cumhuriyetimizin birinci asırının simgesi olan 2023’te saflarımızı sıklaştırıyor muyuz?”, “Ülkemizin kazanımlarına göz dikenlerin mahsullerindeki coşkusunu bir kez daha bırakıyor muyuz?”, “Türk Yüzyılını birlikte mi inşa ediyoruz?” ?” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sorularına “Evet” yanıtını vererek, “Rabbim hepinizden razı olsun” dedi. o cevapladı.

(sürecek)

haberkaresi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu